Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chceme mít štěňátka - německý pinč

6. 4. 2016

Nastala ta NEJVHODNĚJŠÍ doba si sednout a vše si ještě jednou promyslet, zvážit a posoudit

Zda právě mys jsme schopni tohoto jednoznačně nelehkého, velmi zodpovědného, ale na druhou stranu i krásného kroku, a to ODCHOVAT ZODPOVĚDNĚ VRH!!!!

Právě pro úspěšné odchování štěňátek vzniká tato série článků, která by měla těm, pro něž bude toto rozhodnutí, to jejich „POPRVÉ“, trochu nastínit, či objasnit tuto krásnou, ale nikoli lehkou a jednoduchou cestu.

Nechceme zastrašovat, či odrazovat, ale jen upozornit na fakt, že Vás bude vaše fenka potřebovat, a to již od samého začátku. Vyvrátit názory, se kterými se bohužel setkáváme, že zavřete fenku do určitého prostoru, kde se ony o vše postará a vy budete jen zajišťovat přísun potravy a tekutin pro ni a pro štěňata.

Je zapotřebí si uvědomit, že odchov štěňat netrvá jen 8 týdnů, kdy jsou v péči feny, v tom lepším případě, že všechny štěňata hned udáte do nových rodin. ALE i po celou dobu březosti feny, kdy je tedy především v druhé polovině březosti o fenku nutno „ více dbát „ – věnovat jí zvýšenou pozornost a péči. Ale není vyjimkou, že štěňata zůstávají v chovných stanicích i déle. Také je třeba počítat a časem, který musíte fence i štěňatům věnovat ( hry, socializace, hygienické návyky, manipulace, přivykání na obojky a vodítka, ruchové vjemy, jsou chovatelé co štěňata vozí v autě- aby si na toto prostředí přivykla………). Dále finanční náklady na vrh v podobě veterinárních kontrol jak fenky, tak štěňat, odčervení, očkování, vystavení pet-pasů, čipování, vitamínových doplňků ( jak pro fenu, tak i pro štěňata). Nároky vrhu na prostor a jeho čistotu. Případně, kdo se o jejich péči postará, pokud byste vy z nějakého důvodu nemohli.

Tak tedy jdeme na top :

1) Máme uchovněno

Přeregistrace se u fenky na chovnou vyřizuje automaticky, spolu se zasláním žádosti o zápis vrhu ( bude řešeno v samostatné kapitole : Odchov vrhu )

 

2) Jako další krok máme zřízení chráněného názvu vaší chovatelské stanice Celý postup naleznete na stránkách ČMKU ( www.cmku.cz), v menu „ JAK NA TO „. Zřízení názvu chráněné chovatelské stanice trvá přibližně 1 měsíc, a proto je potřeba si vše v čas naplánovat.

 

3) Pokud přistupujeme k chovu zodpovědně, tak bychom neměli řešit jen exteriérovou, ale i povahovou a zdravotní stránku chovu. Mimo obecně známé vyšetření DKK, které jste museli podstoupit, aby byla Vaše fenka uchovněna. Existuje ještě několik zdravotních testů, které jsou považovány ve světě, řekla bych za již standardní.

* Vyšetření na luxaci patel /DLK

* Vyšetření na dědičné onemocnění očí

* vWD- von Willebrandova choroba

* Dilution

Uvedla jsem jen ty opravdu nejrozšířenější. Informace o těchto testech naleznete na webových stránkách např. www.genomia.cz a www.labokin.de . Je na zvážení každého chovatele jakým testům svého psa podrobí, ale na druhou stranu, zodpovědnost za svůj chov bychom měli ctít všichni.

4) Ať majitel německého či trpasličího pinče, je nutné se vždy obrátit na příslušného poradce chovu s žádostí o vystavení krycího listu. Krycí list je doklad, kterým se po vyplnění všech bodů, potvrdí samotný akt krytí.

Vytouženého ženicha si buď vyberete sami ( je však také nutné toto také projednat s poradcem chovu) nebo požádáte o pomoc s výběrem a odbornou radou právě poradce chovu, který Vám s výběrem pomůže. Nemusí ( a neměl ) by to být jen jeden pes, pokud se stále rozhodujete, můžete si nechat napsat na krycí list více psů, v pořadí dle důležitosti jakou si určíte. O vybraném krycím psů byste však měli mít jasno již v době žádosti o krycí list, kdy Vás také poradce chovu informuje, jaké dokumenty k krycím psu po vás bude požadovat. Proto je také důležité s dostatečným předstihem kontaktovat majitele Vámi vybraného krycího psa. Informovat se za jakých podmínek je ochoten vaši fenku nakrýt ( může se také stát, že budete majitelem krycího psa odmítnuti). Jde tedy o dohodu jak výše krycího poplatku, tak termínu a způsobu jeho uhrazení. Toto se liší majitel od majitele, ale také např. pokud se rozhodnete pro zahraniční krytí, kde považují výše zmiňované zdravotní testy za zcela standardní, a proto je také u případných zájemců o krytí požadují. Ale vždy je krytí ať u nás či v zahraničí na vzájemné dohodě mezi majiteli psa a feny.

Tak, máte vše potřebné a nyní nezbývá než čekat, až se Vaše fenka dostane do říje, nastane DEN D, a vy pojedete krýt.

 

5) Samotné hárání trvá tři týdny. V prvním týdnu fena pouze mírně krvácí z pochvy, ve druhém týdnu krvácení ustává. Na konci druhého týdne, mezi desátým a třináctým dnem, je fena připravena ke krytí.

Vhodný termín pro krytí si také můžete nechat zjistit u veterináře.

Autor: Jana Foltýnová (www.kingblack.cz)