Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krytí, březost, porod

6. 4. 2016

Máte splněn ten nejdůležitější krok, máte vybraného krycího psa (dále jen pes) a také máte od poradce chovu krycí list?


 

Máte splněn ten nejdůležitější krok, máte vybraného krycího psa (dále jen pes  a také máte od poradce chovu krycí list.

Jste domluveni s majitelem psa na krycím poplatku (a to jak na jeho výši, tak na způsobu či termínu úhrady).

Možnosti jsou dvě:

1)      Připravíte si „ krycí smlouvu“ na jejíchž bodech se předem s majitelem psa dohodnete

2)      Vše dohodnuté si zaznačíte do knihy krytí ( v případě psa ) a do knihy odchovů v případě feny ( ale pozor, toto je možno jen pro krytí v CZ- v jiných zemích toto nemají)

U zahraničního krytí ( bývá praktikováno ve většině případů zahraničního krytí) se platí cena za krytí ihned po aktu, pokud např. není ze strany majitele psa vysloven zájem o možný odběr štěněte z tohoto vašeho spojení.

Ale vždy se jedná o oboustrannou dohodu.

Buď sami ( dle počtu dní od počátku hárání), či za pomoci veterinární, máme určený termín krytí. Také doporučuji, aby si majitel fenky před odjezdem za psem pročetl nějakou literaturu na téma krytí (myslím si, že je lepší vědět alespoň zběžně, o co se jedná a být tak trochu teoreticky připraven).

Je vhodné vyrazit s časovým předstihem, aby majitel zbytečně nepřenášel svou nervozitu na fenu. Po příjezdu na místo, vytáhněte fenu z auta, nechte ji trochu vyvenčit ( mimo prostor krytí ), aby měla klid na potřebu. Poté, s upoutanou fenou na vodítku přistoupíte spolu s majitelem psa  a psem J k aktu krytí. Nejprve bych nechala fenu se psem očuchat ( zkušenost je taková, že  s reakcí psa ve většině případů problém není, spíše je dobré počkat na reakci feny). Po té, pokud se jedná o oplocený prostor, je možno oba odepnout z vodítek a nechat pár „ pracovat“.

Opět je to individuální, ale většina psů a fen je schopna se svázat naprosto samostatně.

 

Je možno předpokládat menší problémy např. u fen „ prvniček“ , zde bych doporučila použít poprvé psa, který již má s krytím zkušenosti.

Jakmile dojde ke „ svázání“ , je dle mého vhodné, snažit se udržet oba (psa i fenu) v klidu. Samotné „svázání“ může trvat od několika málo minut až do několika desítek minut. Tudíž je potřeba oba, psa i fenu, po tuto dobu hlídat a fixací jim zabránit ve vzájemném tahání ( které může být pro oba bolestivé ). Jakmile dojde k „ rozvázání“ , zapnete si fenu na vodítko, a odvedete ji do přepravky. Pokud nemáte přepravku, dáte ji lehnout na klidné místo, tak aby zůstala v klidu ležet- nepobíhala, nečůrala.

Následně, je zapotřebí spolu s majitelem psa vyplnit veškeré doklady, a to jak krycí list v obou vyhotoveních, tak knihu krytí( pes ) knihu odchovů ( fena ). Také je vhodné, pokud ještě nemáte, domluvit si doklady, které po Vás o krycím psu požaduje poradce chovu.

Pokud vše dobře dopadlo, MÁTE NAKRYTO!

Obvyklá délka březosti je 57-63 dnů.

-          první polovina: není nutné nikterak přistupovat k „úspornému „ režimu. Na jejím konci je také možno si nechat u veterináře březost potvrdit.

-          druhá polovina: na jejím začátku ( tedy 5-6 týden ) fence zduří struky a pomalu se zakulacuje bříško. Kromě fyzických změn můžeme u fenky pozorovat i psychické změny, a to v jejím vztahu k majiteli a ostatním psům. Některé fenky jsou psychicky závislé na svém chovateli, jiné jsou velmi klidné až flegmatické. Ve vztahu k ostatním psům se může březí fenky naopak začít projevovat dominantně a k ostatním fenám může být dokonce i agresivní. Toto chování je  instinktivní.

Ohledně stravy doporučují: dbát na kvalitní stravu, lehce zvýšit krmnou dávku ( rozdělit do několika porcí) POZOR – nepřekrmovat ! také doporučuji přidávat minerály a vitamíny „ pro březí a kojící feny“

( k dostání u veterináře, v lepších zverimexech či internet). Pomalu je zapotřebí fenku začít šetřit, ale nikoliv zavřít doma. Vycházky jsou jen ku prospěchu, ale myšleno šetření ve smyslu omezení např. cvičení agility, celodenní túry apod.

S blížícím se šestým týdnem březosti, je nejvyšší čas si připravit porodní místo, či porodní bednu, ve které přivede fenka svůj vrh na svět. ( opět nesčetné množství návodů a fotografií na internetu, či se poptat známého chovatele, či samotného poradce chovu)

Je také na místě se domluvit se  s Vaším veterinářem na možnou pomoc v době porodu ( ať radou či přímo  pomocí s probíhajícím porodem, či v krajním případě nutným rychlým odvozem feny do ordinace- vždy být  s veterinářem předem na tuto možnost domluven).

Je také dobré nechat fenku v této bedně již spát, aby si na toto místo měla čas zvyknout a nebyla až na poslední chvíli stresována novým prostředím, když ona byla doposud zvyklá spát s vámi v posteli, a nechápe tedy, proč by svůj vrh měla porodit jinde.

O neustálém udržování hygienického prostředí samotné bedny a jejího okolí  nemluvě.

Také je pomalu zapotřebí chystat si „ porodní výbavu“:

·         několik náhradních povlaků na madraci v bedně

·         měkké hadříky, či buničinu na osušení štěňat

·         hrubou nit nebo tenký provázek pro případnou nutnost podvázání krvácejícího pupečníku

·         obal na znečištěné utěrky

·         utěrky (více)

·         jako velmi vyhovující pro samotný porod bych doporučila absorbční podložky ( obdoba přebalovacích podložek pro miminka, které jsou pro porod dle mého 100% vyhovující)

·         gumové rukavice

·         váhu pro zaznamenání porodní váhy štěňat

·         blok kam si zaznamenávám čas, pohlaví a váhu novorozeného štěněte a následně pak každý další týden ( při kontrole přírůstků na váze)

·         v neposlední řadě teplomet či jiné zařízení tohoto typu ( které zajistí v době porodu, ale i následných min. 14 dnech po porodu vyhovující teplotu, jelikož novorozená štěňata nemají schopnost termoregulace a je zapotřebí je udržovat v suchu, bez průvanu a při teplotě 25-27 °C

 

DEN D

 

-          příznaky blížícího se porodu - fena začíná být neklidná, ohlíží se, může se chvět, má bolesti, zrychleně dýchá, častěji močí, olizuje se, olizuje si vulvu, vyhledává přítomnost majitele, či naopak klidná místa. Můžeme pozorovat první lehčí stahy. Fena zpravidla nepřijímá potravu. V této fázi je již vulva zduřelá, objevuje se špinění, z krčku dělohy se uvolňuje hlenová zátka, což pozorujeme jako výtok většího množství hlenu. Dochází i k prvním stahům dělohy.

-          doporučuji vést porod na klidném teplém místě s omyvatelnou podlahou

-          fenku v průběhu porodu uklidňujte, mluvte na ni klidným hlasem, eliminujte rušivé podněty. Buďte k fence citliví a do průběhu porodu zasahujte jen tak, jak je jí to příjemné. To samé platí o manipulaci se štěňátky.

Po narození, pokud to fena neudělá sama, vybavte štěně z plodových obalů. Pokud fenka nechce štěně olizovat, jemnou masáží tělíčka měkkým hadříkem štěňátko stimulujte k dýchání. Tím jej zároveň vysušíte.  Pokud štěně normálně dýchá a začne se hlasově projevovat, je jeho stav dobrý. Po té jej přiložte fence k čistým strukům. Zdravé štěně se správně vyvinutými reflexy se velmi rychle přisaje.

Po ukončení porodu je zapotřebí fenku lehce omýt (otřít), vyvenčit. Porodní bednu omýt, čistě povlíknout.  Štěňata s fenou nechat v teple a vklidu. Je dobré po několika hodinách zkontrolovat, zda jsou již zaschlé (myšleno, že již nekrvácí) pahýly pupečníku, a zda se jeví všechna štěňata životaschopná, mají sací reflex.

Pokud si nejste jisti, že spolu s každým štěnětem bylo vypuzeno i každé lůžko, řešila bych toto návštěvou u veterináře (ale objednat se předem, aby fenka nemusela trávit zbytečně čas v infekčním prostředí), na kontrolní sonografické vyšetření, které případnou nevypuzenou placentu objeví a vy tak eliminujete možné riziko zánětu dělohy ( z bakteriální infekce, kterou zapříčiní velmi rychle se rozkládající lůžko).

Autor: Jana Foltýnová (www.kingblack.cz)